Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 07:30 - 15:05

Centrala: +48 (85) 740-85-40

Bezpieczne wakacje 2018!

Wszystkim uczniom z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018 życzmy wszystkiego dobrego na wakacyjny czas: dużo słońca, radości i bezpiecznego wypoczynku!

Pod nazwą „Letnia Szkoła Bezpieczeństwa” realizujemy zadania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Planujecie wakacje nad wodą, w górach, za granicą, czy na własnym podwórku? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji dotyczących bezpiecznych i udanych wakacji.

Wakacje nad wodą

Jeżeli planujecie wakacje nad wodą, wejdźcie na serwis kąpieliskowy: www.sk.gis.gov.pl aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziecie tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu – dowiecie się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, oraz czy na kąpielisku jest ratownik.

Wakacje za granicą

Dowiedzcie się jak najwięcej o miejscu do którego się wybieracie. Sprawdźcie jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w kraju do którego podróżujecie. Takie informacje możecie znaleźć  na stronie internetowej  https://gis.gov.pl/wypoczynek/zagrozenia-zdrowotne-wedlug-kraju-do-ktorego-podrozujesz/

Planując podróż zagranicę sprawdźcie jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskacie wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl

Wakacje w mieście/na wsi

Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracajcie uwagę na to co jecie.

Pamiętajcie o higienie, myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie.

Zwracajcie uwagę na warunki, w których przechowujecie zakupioną żywność – szczególnie w okresie letnim (etykiety produktów zawierają wskazówki w jakiej temperaturze należy je przechowywać, co ma duże znaczenie w przypadku żywności nietrwałej mikrobiologicznie jak np. produkty i wyroby mięsne, mleko, jogurty, sałatki etc.).

Nie kupujcie żywności niewiadomego pochodzenia, z nielegalnych źródeł (poza wysokim ryzykiem dotyczącym potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych dla konsumenta istotne jest również ryzyko rozprzestrzeniania się ASF poprzez obrót nielegalną dziczyzną i produktami wieprzowymi).

Telefony alarmowe

Jeśli macie podejrzenia, że ktoś z Waszego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi Was zmiana jego zachowania i podejrzewacie, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwońcie na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800. Pamiętajcie, że dostępny jest także Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990

Jeśli Wasze wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywacie, zwróćcie się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie liczcie na swoją pamięć. Najlepiej będzie jak zapiszecie w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

    • 999 – Pogotowie Ratunkowe
    • 998 – Straż Pożarna
    • 997 – Policja
    • 986 – Straż Miejska
    • 112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

Nie wahajcie się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym. Wasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Źródło: https://gis.gov.pl/wypoczynek/najwazniejszy-informacje-kiedy-jedziesz-na-wakacje/

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij