Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 07:30 - 15:05

Centrala: +48 (85) 740-85-40

Program eliminacji odry i różyczki

Pobieranie próbek od osób chorych na różyczkę

Odra jest jedną z chorób objętych koordynowanym przez  WHO programem eliminacji i eradykacji. Jednym z integralnych elementów uczestnictwa  przez kraje członkowskie w międzynarodowych działaniach na rzecz eliminacji odry jest prowadzenie nadzoru epidemiologicznego, w którym wszystkie podejrzenia zachorowań na odrę będą  potwierdzana laboratoryjnie przez krajowe laboratorium posiadające certyfikację WHO (Zakład Wirusologii NIZP-PZH).

Zachorowania, które charakteryzują się występowaniem gorączki i wysypki są powszechne i wywołane mogą być przez różne czynniki zakaźne, zgodnie z zaleceniami WHO, brak potwierdzeń laboratoryjnych nie może być podstawą rejestracji przypadków odry czy różyczki.

Oparamyxovirus-measles-virus-and-virions-of-the-polyomavirus-simian-virus-sv40-725x477 potwierdzeniu przypadku odry czy różyczki decyduje:

a) wykrycie w surowicy swoistych przeciwciał IgM;

b) izolacja wirusa, która jest istotna dla określenia genotypu odpowiedzialnego za zakażenie oraz ustalenie czy zakażenie miało charakter zawleczenia czy jest przypadkiem rodzimym.

Badania będą wykonywane bezpłatnie, do wyczerpania funduszy, natomiast koszty transportu nie są pokrywane. Szczegółowe  dane o materiałach i warunkach transportu znajdują się na stronie internetowej NIZP-PZH: https://www.pzh.gov.pl/serwisy-tematyczne/program-who-eliminacji-odry-rozyczki/.

Materiały do pobrania

  1. Program WHO eliminacji odry rozyczki zasady instrukcje 2018
  2. Wzór skierowania odra-różyczka

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij